Dövme Nedir, Ne Değildir?

Dövme Nedir, Ne Değildir?

Dövme toplumun duyuş, düşünüş ve davranış kalıplarını aktaran bir toplumun simgesel iletişimini yansıtan insan vücudunun derisi altına doğal veya doğal olmayan yollarla boyaların yerleştirilmesiyle oluşturulmuş desen ve şekillerdir.

İnsanlığın tarihi kadar eski olan dövme, toplumların tarihine ışık tutmuş ve insanlar tarafından kendisine çeşitli anlamlar yüklenerek çağımıza taşınmıştır.

Dövme moda değildir, takı da değildir, anlık da değildir, gelip geçici bir şeyde değildir. Dövme herkes için aynı değildir kültürler arası farklılık gösterir, inançlar arası farklılık gösterir.

Mısır, Mezopotamya, Yunanistan, Kuzey ve Orta Avrupa, Anadolu, Orta ve Güneydoğu Asya, Okyanusya, Japonya, Amerika başta olmak üzere Dünyanın bütün coğrafya ve kültürlerinde varlığını farklı şekillerde binlerce yıldır sürdürmüştür.

Kimi zaman belirli bir kabilenin "totemi", kimi zaman insanları kötülükten koruyan bir "tılsım", kimi zaman suçluların “kara lekesi”, kimi zaman “aşkın simgesi”, kimi zaman kölelerin "mülkiyet belgesi", kimi zaman çapkın denizcilerin "vücut süsü”, kimi zaman gözü pek savaşçıların "kahramanlık nişanesi", kimi zaman ayağa kalkan halkların “haykırışı”, kimi zaman “milliyet simgesi” kimi zaman tanrıya olan “inanç” olarak varlığını sürdürmüştür.

Etiketler
dövme nedir
dövme ne değildir
dövme ne demek
dövmenin anlamı