Dünyanın En Eski Dövmelisi: Buz Adam Ötzi

Dünyanın En Eski Dövmelisi: Buz Adam Ötzi

MÖ 3250 yılları civarında bugünkü İtalya-Avusturya sınırındaki Alpler´de buzulun altında kaldığı için mumyalaşan Buz Adam Ötzi´nin, dünyadaki en eski dövmeli insan olduğu anlaşıldı.

Dünyanın en eski dövmeli insanı Ötzi’nin sol bileğinde, alt bacaklarında, gövdesinde ve vücudunun diğer yerlerinde toplam 61 dövme bulunuyor. Birçok araştırmacı Güney Amerikalı bir mumyanın en eski dövmeye sahip olduğunu düşünüyordu. Bu dövme çok ince bir bıyık şeklindeydi. Şili’de bulunan ve 35-40 yaşlarında ölen bir kişiye ait olduğuna inanılan bu mumyanın yaklaşık MÖ 4000 tarihine ait olduğu düşünülüyordu.

“Journal of Archaeological science: Reports” isimli akademik dergide kasım ayında yayımlanan bir makalede, Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi'nin antropoloji bölümünden Lars Krutak’ın da bulunduğu dört araştırmacı, Chinchorro mumyasının düşünüldüğü kadar eski olmadığı sonucuna vardı. Araştırmacılar örnekleri tarihlendirebilmek için radyo karbon tarihleme yöntemini kullandı. Bu Ötzi’nin mi yoksa Chinchorro mumyasının mı daha eski dövmeye sahip olduğunu belirlemek açısından önemliydi. Çalışmalar sırasında araştırmacılar, Chinchorro mumyasının akciğer dokusundan alınan bir örnekle yapılan radyo karbon tarihlemesinin yanlış olduğunu açığa çıkardı.

Hatanın anlaşılması üzerine Ötzi’nin aslında Chinchorro mumyasından daha eski olduğu anlaşıldı.

Ötzi’nin dövmelerinin kendinden önce oluşmuş sosyal veya iyileştirici uygulamalara işaret ettiği düşünülüyor.

En eski dövmeli insan Ötzi olsa da bu olgunun yeni buluntularla değişebileceği belirtiliyor.

 

Etiketler
Buz Adam Ötzi
Buz Adam Ötzi kimdir
Buz Adam Ötzi nereli
Buz Adam Ötzi dövme
ilk dövme yaptıran insan
ilk dövme tarihi