Piercingin Kısa Tarihi

Piercingin Kısa Tarihi

Günümüzde daha çok aksesuar ve takı olarak kullanılan piercing, tarih boyunca üretkenlik, cesaret, liderlik, güç ve asalet simgesi olarak kullanılmıştır.

Piercingin tarihçesi bölgelere göre değişir. Kulak piercinginin tarihi MÖ.3000’lere dayanmaktadır.

İlkel toplumlarda insanlar kulak ve burun deliklerinden vücuda şeytan girebileceğine inanıyorlardı. Kulak ve buruna takılan objelerde bunu engelliyordu. Eski denizcilerde kulağa takılan küpelerin daha uzağı görmelerini sağladığını düşünüyorlardı.

Dudağa takılan objeler daha çok Afrika ilkel kabilelerinde görülürdü. Kadınların güzellik simgesi olarak pelele isimli takıyı taktıkları bilinir.

Dil piercingi eski Aztek ve Maya kültürlerinde daha çok ritüel amaçlı kullanılırdı. Bu kültürde kabile büyücüleri veya Şamanlar dillerine piercing takarak Tanrılarla konuşabildiklerine inanırlardı.

Septum piercingi (Burunun alt orta kısmı); Yeni Gine, Java Adalarında yerli savaşçı kabilelerin, rakiplerini korkutmak amacıyla genellikle kemik, tahta parçası veya tüy gibi materyallerden yapılmış piercingler kullandıkları bilinir.

Meme ucu piercingi, Teksas’ta yerleşik bazı kabileler tarafından yapılan bir uygulamaydı.

Göbek piercingi ise tarihte çok yeri bulunmamakla birlikte modern çağımızda bayanlar tarafından tercih edilen bir aksesuardır.

Etiketler
piercing
piercing tarihi
piercingin tarihi
piercing history