Japon Kültüründe Dövmenin Önemi ve Japonca Dövmeler

Japon Kültüründe Dövmenin Önemi ve Japonca Dövmeler

Dövme yaptırmak binlerce yıldır toplumların büyük bir parçası olmuştur. Dövme sanatı denince akla gelen kültürlerden bir tanesi de Japon kültürüdür. Dünyanın geri kalanından farklı olarak dövme sanatında kullandıkları farklı teknikleri ve motifleriyle dikkat çeken Japon dövme kültürü Irezumi’nin, tarihi nereye dayanıyor ve nasıl yapılıyor gelin beraber göz gezdirelim.

Japon kültürü son derece zengin bir kültür. Hem dilleri, hem gelenekleri hem kıyafetleri dünyanın geri kalanından son derece farklı. Kültürlerinin bu denli farklı ve korunmuş olması da onları eşsiz kılıyor. Irezimu ismi verilen geleneksel Japon dövmeleri, Japon folkloru ve mistisizminden ilham alıyor.

Irezimu kelimesi Japoncada “mürekkep koymak” anlamına geliyor. kendine özgü stilini yüzyıllar boyunca koruyan bu dövme sanatı Ucuna keskin bir iğne takılmış bambu çubuğun içerisine koyulan mürekkep yardımıyla hiçbir makine kullanılmadan tamamen elle yapılıyor. Nara mürekkebi adı verilen özel bir mürekkep kullanılarak ve çok uzun sürede yapılan bu dövmeler sadece Horishi adı verilen birkaç uzman tarafından yapılabiliyor.

İrezumi geleneksel olarak, baş, boyun, eller, ayaklar ve gövdenin aşağısına yapılıyor. Kişinin dövmelerini uzun kollu gömlek ve pantolonla gizleyebilmesi için bazı noktalar boş bırakılıyor

 

Irezumi motiflerinin ne hakkında olduğunu oluşturan birçok farklı tema var. Din, folklor ve doğal güzelliklerini yansıtan bu dövmeler binlerce farklı şekilde olmasına rağmen temalarıyla birbirinden ayrışıyor.

 

RYU (EJDERHA)

Japonya’da ejderhalar güçlü ve ihtişamlı vücutlarıyla vahşi hayvanlar olarak değil insanlığın bilge koruyucuları olarak tasvir ediliyorlar. Ejderha dövmeleri, kişiyi kötü insanlara ve kötü ruhlara karşı korumak için daha çok yoldaş olarak görülüyor.  

NİSHİKİGOİ (KOİ BALIKLARI)

Nishikigoi’nin kısaltması olan Koi, enfes desenleriyle ünlenen bir sazan balığı türüdür. Çok güçlü ve dirençli olan bu balıklar dalgalı akıntılarda akıntıya karşı yüzebilmeleriyle, zorluklara rağmen çabalamayı temsil ettiği için, refah ve iyi bir servet getirdiklerine inanılıyor, bu nedenle evlerde genellikle evcil hayvan olarak da bakılıyor.

HEBİ (YILAN)

Pek çok kültürde çok kötü bir şöhrete sahip olsa da yılanlar Uzak Asya toplumlarının çoğu tarafından çok bilge yaratıklar olarak görülüyorlar. Çin burç takvimine göre, yılan yılında doğan insanlar son derece entelektüel ve felsefidir. Bu sebeple zekayı temsil eden yılan motifleri, yılanların deri değiştirmesi nedeniyle şifa, yenilenme ve hatta ölümsüzlük anlamına da gelmektedir.

ANKA (FUSHİCHOU)

Ebedi bir döngüde küllerinden doğan anka kuşu da Irezumi dövmelerindeki önemli figürlerdendir. Japonca ismi fushichou, ölümsüz kuş anlamına gelen anka kuşu, yeni başlangıçları ve yeniden doğuşu temsil etmektedir.

Etiketler
japon dövme
japon dövme kültürü
japon dövmeleri
japon dövmeleri ve anlamları
japon dövme motifleri
japon dövme anlamları
japon dövme sanatı nedir